Izobraževanje na daljavo za športnike, predvsem na visokošolskem nivoju, v Sloveniji še ni dobilo svojega stalnega mesta. Prav zato je Sindikat športnikov Slovenije (v partnerstvu s SPINS) aktivno pristopil k projektu in v dobrem letu naredil velik korak, k uresničitvi ter ureditvi izredno pomembnega in za športnike še kako potrebnega področja.
Izobraževanje na daljavo se je razmahnilo zlasti v zadnjih letih, ko je postala informacijsko komunikacijska tehnologija dostopna vsem in si pravzaprav danes več niti ne znamo predstavljati življenja brez nje. Zlasti s pojavom interneta in na njem temelječih šolskih omrežjih, se je možnost za uporabo učenja na daljavo bistveno razširila. Omrežja postajajo sredstvo za razpečevanje in izmenjavo virov (gradiv, programov) za učitelje, učence in starše, on-line komunikacijo (e-pošta, forumi, pogovori, e-konference, orodja za sodelovanje ipd.), vir informacij in dejavnosti v prostem času. Omrežja pa niso priložnost samo za učitelje, ampak vedno bolj tudi za učence (npr. kot vir za dopolnilno in dodatno izobraževanje, preverjanje znanja, medsebojno pomoč ipd.) in starše (obveščanje o dogajanju v šoli, komunikacija z učitelji ipd).
Projekt na nacionalni ravni
-
17.10.2019
Izobraževanje športniku vliva pogum in dodatno energijo
Branilec Juventusa, Giorgio Chiellini, je v preteklosti že spregovoril o tem, kako mu je izobraževanje pomagalo pri celostnem osebnem razvoju, kar se je odražalo tudi v boljših predstavah na igrišču.
-
9.3.2017
Nogometaši bodo odslej lahko študirali tudi na Cipru
Svetovno združenje nogometnih sindikatov FIFPro in Univerza v Nikoziji (UNIC, Ciper) sta s podpisom pogodbe o sodelovanju, več kot 1000 nogometašem s celega sveta omogočila vpis na dodiplomski in podiplomski program študija na daljavo.
-
14.12.2016
Domžalčani uspešno zaključili trening komunikacijskih spretnosti
Včeraj je bil za nogometaše NK Domžale prav poseben dan. Kot prvi izmed desetih prvoligaških klubov, so namreč zaključili petnajsturno izobraževanje oziroma trening komunikacijskih spretnosti.
-
21.9.2015
Suad Fileković, prvi slovenski diplomant na UCN Denmark
V mesecu juniju je po slabih štirih letih študija na danski univerzi UCN Denmark, diplomiral prvi slovenski, zdaj že bivši profesionalni športnik, nogometaš Suad Fileković.
-
20.2.2015
Prvi diplomanti mednarodnega študijskega programa na daljavo FIFPro Online Academy
Na sedežu svetovnega združenja nogometnih sindikatov FIFPro so podelili diplome prvim šestim diplomantom mednarodnega študijskega programa na daljavo, na UCN Denmark.
-
19.8.2014
Na študij v tujino odhaja nov val odličnih slovenskih športnic in športnikov
Vpisni postopek na študijski program športnega menedžmenta, ki poteka na Danskem je uspešno zaključilo vseh 10 športnic in športnikov, ki so kandidirali za vpis.
Projekt na nacionalni ravni
Uvod
Športniki, ne samo vrhunski, so vsekakor ena od ciljnih skupin, ki je z uvedbo in razvojem zgoraj omenjenih načinov izvajanja študijskega procesa, tehnologij ter programov, ogromno pridobila. Velikokrat se športniki znajdejo v situaciji, ko bi se želeli vključiti v proces visokošolskega izobraževanja, a jim je zaradi obilice obveznosti ali odsotnosti od doma, oziroma nadaljevanja športne poti izven Slovenije, to žal onemogočeno. Kakorkoli, te posameznike lahko smatramo kot vrh športne piramide in vzor mladim športnikom v procesu treniranja ter tekmovanj. Vrhunski oziroma profesionalni šport zahteva veliko osebne predanosti, tako da športniki pogosto pozabijo na svojo prihodnost in tako imenovano »drugo kariero« po koncu športne poti. Tukaj pa vsekakor svoje mesto najde tudi izobraževanje. Mnogi športniki imajo nizko izobrazbeno stopnjo in zelo malo delovnih izkušenj izven sveta športa. Dejstvo je, da mnogi med njimi zaključijo športno kariero v zrelih letih, kar pomeni težje vključevanje na trg dela, še posebej, če upoštevamo, da nimajo ustrezne izobrazbe.
Ko športnik dopolni 30 let, se potreba po varnem prihodku in urejenem življenjskem statusu močno poveča. Le malo športnikov v času svoje športne kariere zasluži toliko denarja, da jim takoj po koncu le-te ni potrebno poskrbeti za redni prihodek. Izpostaviti je potrebno tudi faktor športnih poškodb, ki nemalokrat povzročijo predčasen zaključek poklicne športne poti in prepuščenost športnika samemu sebi – največkrat brez rednih dohodkov. Športniki se morajo namreč zavedati, da sta za kvalitetnejši prehod, iz športne v »drugo« življenjsko obdobje ali poslovno kariero, potrebna na eni strani izobrazba, na drugi strani pa dodatna strokovna znanja, ki pomagajo pri iskanju nove zaposlitve.
In prav učenje/študij na daljavo je ena od edinstvenih priložnosti, ki lahko ciljnim skupinam kot so športniki, olajša marsikatero težavo in skrb po končani športni karieri.
Foto galerije
Izobraževanje na daljavo za profesionalne nogometaše (študijsko leto 2011/2012)
Učenje/študij na daljavo je ena od edinstvenih priložnosti, ki lahko ciljnim skupinam kot so športniki, olajša marsikatero težavo in skrb po končani športni karieri.
Novice o aktivnostih projekta:
- Zanimanje športnikov, študentov, preseglo vsa pričakovanja
- Študij športnega menedžmenta se bo izvajal na Danskem
- SŠS s partnerjem v projekt študija na daljavo
- Boštjan Cesar se je vrnil v šolske klopi
- Projektna delavnica FIFPro Online Academy v Ljubljani
- SŠS in SPINS na MVZT
- Izobraževanje na daljavo za profesionalne nogometaše
- Na Portugalskem podeljene prve diplome