Izobraževanje oziroma učenje na daljavo se je začelo pred okrog sto leti z dopisnim učenjem v redko poseljenih državah Avstralije, Nove Zelandije in ZDA. Razmahnilo se je zlasti v zadnjih letih, ko je postala informacijsko komunikacijska tehnologija dostopna vsem in si pravzaprav danes več niti ne znamo predstavljati življenja brez nje. Zlasti s pojavom interneta in na njem temelječih šolskih omrežjih se je možnost za uporabo učenja na daljavo bistveno razširila. Omrežja postajajo sredstvo za razpečevanje in izmenjavo virov (gradiv, programov) za učitelje, učence in starše, on-line komunikacijo (e-pošta, forumi, pogovori, e-konference, orodja za sodelovanje ipd.), vir informacij in dejavnosti v prostem času. Omrežja pa niso priložnost samo za učitelje, ampak vedno bolj tudi za učence (npr. kot vir za dopolnilno in dodatno izobraževanje, preverjanje znanja, medsebojno pomoč ipd.) in starše (obveščanje o dogajanju v šoli, komunikacija z učitelji ipd).
Projekt na mednarodni ravni
-
17.10.2019
Izobraževanje športniku vliva pogum in dodatno energijo
Branilec Juventusa, Giorgio Chiellini, je v preteklosti že spregovoril o tem, kako mu je izobraževanje pomagalo pri celostnem osebnem razvoju, kar se je odražalo tudi v boljših predstavah na igrišču.
-
9.3.2017
Nogometaši bodo odslej lahko študirali tudi na Cipru
Svetovno združenje nogometnih sindikatov FIFPro in Univerza v Nikoziji (UNIC, Ciper) sta s podpisom pogodbe o sodelovanju, več kot 1000 nogometašem s celega sveta omogočila vpis na dodiplomski in podiplomski program študija na daljavo.
-
14.12.2016
Domžalčani uspešno zaključili trening komunikacijskih spretnosti
Včeraj je bil za nogometaše NK Domžale prav poseben dan. Kot prvi izmed desetih prvoligaških klubov, so namreč zaključili petnajsturno izobraževanje oziroma trening komunikacijskih spretnosti.
-
21.9.2015
Suad Fileković, prvi slovenski diplomant na UCN Denmark
V mesecu juniju je po slabih štirih letih študija na danski univerzi UCN Denmark, diplomiral prvi slovenski, zdaj že bivši profesionalni športnik, nogometaš Suad Fileković.
-
20.2.2015
Prvi diplomanti mednarodnega študijskega programa na daljavo FIFPro Online Academy
Na sedežu svetovnega združenja nogometnih sindikatov FIFPro so podelili diplome prvim šestim diplomantom mednarodnega študijskega programa na daljavo, na UCN Denmark.
-
19.8.2014
Na študij v tujino odhaja nov val odličnih slovenskih športnic in športnikov
Vpisni postopek na študijski program športnega menedžmenta, ki poteka na Danskem je uspešno zaključilo vseh 10 športnic in športnikov, ki so kandidirali za vpis.
Projekt na mednarodni ravni
FIFPro Online Academy (mednarodna raven)
Svetovno združenje nogometnih sindikatov FIFPro, je v želji in z namenom omogočiti profesionalnim nogometašem nadaljevanje študija in pridobitev visokošolske izobrazbe ter jih pripraviti na čim lažji prehod v življenjsko obdobje po zaključeni športni karieri, pripravil projekt tako imenovanega »študija na daljavo« (FIFPro Online Academy). S tem bo profesionalnim nogometašem omogočeno to, česar v preteklosti niso bili deležni oziroma se niso imeli možnosti poslužiti.
Prav tako je omenjeni projekt pomemben, saj se bo s širjenjem informacij o dobri praksi, le- ta razširil na ostale (še) nevključene države in tako po eni strani koristil nadaljnjemu razvoju in napredku programa izobraževanja, po drugi strani pa privabil vedno več novih, znanja željnih, profesionalnih nogometašev.
Projekt se izvaja v dvanajstih evropskih državah, vanj pa naj bi se v triletnem obdobju vključilo do 250 profesionalnih nogometašev.
»Študij na daljavo«, ki poteka pod pokroviteljstvom projekta »FIFPro Online Academy« je sestavljen in izveden v sodelovanju z izobraževalnimi institucijami znotraj Evropske unije. Kot zgled naj bi snovalci vzeli študij na daljavo, ki ga že nekaj časa izvajajo na nizozemskem in je dodobra utečen (VVCS Academy - http://www.vvcs.nl/academy/).
Izobraževanje poteka preko izobraževalne spletne platforme »IT’s Learning«, ki udeležencem projekta omogoča izobraževanje na daljavo z vzajemnim sodelovanjem »v živo« preko spleta. Aplikacija je interaktivna nadgradnja mnogih programskih rešitev in je uporabniško mnogo bolj prijazna, tako študentom, kot predavateljem. Sodelujoči so deležni obširnih navodil ter vodenja v času študija, vse z namenom doseganja večje učinkovitosti in boljših učnih uspehov v času njihove profesionalne športne kariere. Ta orodja seveda omogočajo posamezniku opravljanje študija iz kateregakoli kraja na svetu, kjer se športnik oziroma v tem primeru študent, nahaja.
Študijski programi se v glavnem nanašajo na področja podjetništva, vodenja (menedžmenta) in trženja (marketinga) ter se bodo lahko izvajali v dvanajstih evropskih državah v skladu z bolonjskim učnim programom.
Nekaj glavnih smernic in ciljev projekta FIFPro je:
- narediti raziskavo o stopnji izobrazbe med profesionalnimi nogometaši v dvanajstih, sodelujočih, evropskih državah in najti morebitna kandidate za pristop k projektu;
- raziskati in primerjati izobraževalne sisteme v sodelujočih državah ter izločiti pozitivne značilnosti;
- v obdobju trajanja projekta, vključiti približno zaključili izobraževalni cikel študija na daljavo.
Partnerji v projektu:
- SŠS / SPINS, Slovenija
- PFA, Škotska, Velika Britanija
- Asociatia Fotbalistilor Amatori si Nonamatori, Romunija
- NISO, Norveška
- VVCS, Nizozemska
- AIC, Italija
- PFA, Anglija, Velika Britanija
- JPY, Finska
- Spillerforeningen, Danska
- UNFP, Francija
- SFS, Švedska
- PFAI, Irska
V študijskem letu 2011/2012 se je visokošolski program »športnega menedžmenta« začel izvajati na danski univerzi UCN Denmark (University College of Northern Denmark), ki je predstavila izredno ugodne pogoje sodelovanja (brezplačno šolnino), razen nakupa literature oziroma knjig, hkrati pa slovi kot priznana ter kvalitetna izobraževalna ustanova na Danskem.
Kot omenjeno se programske vsebine nanašajo predvsem na področje športnega menedžmenta in poslovne administracije. Ti dve področji združujeta vse tiste predmetne vsebine in področja, za katere med ciljno skupino (nogometaši) obstaja največ zanimanja in za katere se predpostavlja, da bodo imeli v praksi posameznika pozitiven učinek.
Univerza UCN zagotavlja programe, prilagojene bolonjski reformi. Dodiplomski študij športnega menedžmenta je poslovno naravnan študij, ki traja tri leta in pol oziroma sedem semestrov. Ta program je možno nadgraditi z eno in pol letnim študijem trženjskega menedžmenta, finančnega menedžmenta ali turističnega menedžmenta, na podiplomski ravni. Osredotočenost programa temelji na pripravi študentov na dinamično vlogo v športu ali organizaciji s športom povezanih dogodkov, širom po svetu.
Športnik bo z uspešno zaključenim programom lahko iskal zaposlitev kot svetovalec na področju športa, športni funkcionar, načrtovalec razvoja športa, menedžer (vodja/upravljavec) kluba, koordinator trženja (marketinga) na področju športa ali koordinator športnih dogodkov in prireditev .
Študijski program poleg splošnih programskih vsebin, ki jih študentje spoznajo v začetnih semestrih študija obsega naslednje vsebine: industrija v športu in njene vsebine; trženje v športu – vedenje potrošnika; sponzoriranje in zbiranje sredstev; menedžment v športu (strateške, organizacijske in teorije menedžmenta); ekonomija v športu (šport kot produkt in finance na področju športa); metodologija in raziskovanje na področju športa; pravo in šport, pogodbe v športu in krizni menedžment.
V študijskem letu 2011/2012 se je preko Sindikata profesionalnih igralcev nogometa Slovenije (SPINS), v študijski program vključilo 7 profesionalnih nogometašev (Tadej Apatič, Milan Anđelković, Darko Brljak, Suad Fileković, Erik Salkič, Dalibor Stevanović in Davor Škerjanc) ki nemoteno in v celoti opravljajo vse študijske obveznosti. V prihajajočem študijskem letu 2012/2013, pa je prijavljenih 11 novih kandidatov, ki bodo preko uspešno opravljena sprejemnega izpita iz znanja angleškega jezika, nadaljevali uspešno pot svojih predhodnikov.
Več o omenjenem mednarodnem programu študija na daljavo, si lahko preberete na:
http://www.ucnorth.dk/Home/Programmes_-_Courses/Sport_Management.aspx
Foto galerije
Izobraževanje na daljavo za profesionalne nogometaše (študijsko leto 2011/2012)
Učenje/študij na daljavo je ena od edinstvenih priložnosti, ki lahko ciljnim skupinam kot so športniki, olajša marsikatero težavo in skrb po končani športni karieri.
Novice o aktivnostih projekta:
- Zanimanje športnikov, študentov, preseglo vsa pričakovanja
- Študij športnega menedžmenta se bo izvajal na Danskem
- SŠS s partnerjem v projekt študija na daljavo
- Boštjan Cesar se je vrnil v šolske klopi
- Projektna delavnica FIFPro Online Academy v Ljubljani
- SŠS in SPINS na MVZT
- Izobraževanje na daljavo za profesionalne nogometaše
- Na Portugalskem podeljene prve diplome