Raziskava: ”Družbeni status slovenskih nogometašev po zaključeni športni karieri”
-
3.1.2023
Optimizacija reševanja disciplinskih postopkov NZS je nujna!
Sindikat SPINS se je odzval na zaostanke pri sprejemanju disciplinskih odločb ter nepopolno izpolnjevanje sklepov Disciplinskega sodnika NZS.
-
21.11.2022
SPINS izraža podporo Sindikatu novinarjev Slovenije
Sindikat profesionalnih igralcev nogometa Slovenije izraža podporo noveli Zakona o Radioteleviziji Slovenija in posledično k prizadevanjem Sindikata novinarjev Slovenije.
-
11.11.2022
Sindikat SPINS izvršnemu odboru NZS predstavil svoje pobude
Na Brdu pri Kranju se je včeraj sestal izvršni odbor Nogometne zveze Slovenije, na katerega so bili prvič uradno povabljeni tudi predstavniki sindikata SPINS.
-
30.10.2022
Montevideo gostil generalno skupščino FIFPRO 2022
Tridnevni dogodek v Urugvaju je dal sindikatom priložnost za oblikovanje strategije in akcijskih načrtov FIFPRO za obdobje 2022/2025. Potekale so plodne delavnice o organiziranju, trženju, diskriminaciji ter enakosti, raznolikosti in vključenosti.
-
20.10.2022
Sindikat SPINS začel z izobraževanjem mladih nogometašev
Včeraj je sindikat SPINS opravil prvega izmed mnogih načrtovanih izobraževalnih srečanj pri akademijah mladih nogometašev, v klubih 1. SNL. Predstavnika sindikata sta obiskala mladince (U- 19) NK Domžale.
-
14.10.2022
SPINS z nogometaši in trenerji 1. SNL
V preteklih dveh tednih, so predstavniki sindikata SPINS obiskali sedem klubov prve slovenske nogometne lige. Sestanek z nogometaši NK Olimpija Ljubljana, FC Koper in NK Domžale pričakujemo v kratkem.
Raziskava: ”Družbeni status slovenskih nogometašev po zaključeni športni karieri”
Uvod v raziskavo
Številni perspektivni športniki ravno v času, ko bi lahko dosegali najbolj odmevne rezultate, končajo športno kariero, saj ne morejo uskladiti študijskih ali službenih obveznosti z zahtevami športa. Vrhunska športna kariera je v današnjem času do potankosti voden proces, v katerem deluje vrsta strokovnjakov, ki stremijo zgolj za vrhunskimi dosežki.
Pošportno življenje - s tem je mišljena predvsem poklicna kariera in izobraževanje športnikov med kariero - zagotovo ni le stvar športnikov, ampak tudi vseh, ki delujejo v tem procesu. Zato je naloga vseh posredno in neposredno sodelujočih pri tem »problemu«, da v prihodnosti najdejo ustrezne rešitve.
Športna tekmovanja ponavadi zahtevajo izjemno velik osebni vložek ne glede na to, ali je športnik pri vrhu ali le ''povprečen''. Naporni treningi športnikom dopuščajo le malo časa za pripravo na življenje po koncu športne poti, mnogi med njimi s tekmovanji končajo šele v svojih poznih tridesetih letih, večina brez ustrezne izobrazbe, in do tega trenutka sploh niso razmišljali o svoji prihodnosti. Uspešni športnik je zagotovo skozi svojo športno pot dobil zveneče ime, kar je prednost pred (ne)športnikom v tem, da ga okolica že pozna. Republika Slovenija v zaposlovanju športnikov ne zaostaja veliko v primerjavi s tujino, vendar je razlika v njihovi poslovni naravnanosti, saj še niso naučena, kako izkoristiti prednosti vrhunskega športnika bodisi v promocijske namene skozi produkte in storitve ali kako športnikove sposobnosti prenesti v poslovno življenje.
Merilo za uspešnega športnika so njegovi rezultati, vendar lahko športnik sam sebe dojema kot uspešen, če doseže cilje, ki si jih sam postavi, ali če športnika v mlajših letih šport odvrača od stranpoti, ter vztrajanje na športni poti, pojasni Tone Vogrinec ter dodaja, da si športnik mora zastaviti realne cilje, ki jim lahko sledi, ter da izpolnjuje tudi izven-športne cilje.
Večina uspešnih športnikov ima lastnosti, kot so: vztrajnost, delovne navade, izkušnje, odprte oči, komunikacija. Eni tega nimajo, je pa možno ogromno stvari iz športa prenesti v poslovno življenje. Tisti, ki hoče v nekem športu uspeti, se mora temu 100 odstotno posvetiti. Je pa mladim jasno, da če hočeš uspeti, moraš v svet. Najpomembnejše je znanje jezikov.